De nem volt kitől megkérdezned.

üvegfesték

oldószeres üvegfesték

Mikor melyik üvegfesték használata javasolt ?

 

Oldószerest? Vizes bázisút? Itt elmondom, mitől függ, melyik üvegfestéket mikor és hova.

Oldószeres? Vizes bázisú? Az üvegfesték használata nem bonyolult.

A titok az, hogy nincs titok:

Nincs ilyen, hogy mikor kell használni az oldószerest, és mikor csak a vizeset.

Mikor melyiket szeretnéd, mindkettő alkalmas és jó mindenre :)

A Deka Cristal (vízbázusú) talán kevéssé élénk színű és nem annyira csillogó felületet hoz a végén, de szép azért az is :)

Az, hogy ki van-e téve hatásoknak (névtábla – falióra) nem azt szabja meg, hogy melyik festéktípussal fess rá, hanem azt hogy szükséges-e utána kiégetni a munkát vagy sem. Akkor szükséges, ha a festett üveget éri víz.

Az üvegfestés égetéséről itt egy cikk >>>>

De még ez sem dönti el, oldószerest vagy vizest válassz, mert van mindkettőből kiégethető 🙂

Tanács: mindig olvasd el az üvegfesték tégelyén lévő használati utasítást, ahol biztosan szerepel, az adott üvegfesték égethető-e vagy sem.

Őrangyal Tipp: VIGYÁZZ!

Kiégethető üvegfesték mellé csakis égethető kontúrt használj! (Kezdetben elkövettem magam is ezt a hibát, egyszerűen nem figyeltem oda, mikor melyik festéket használom, csak az esztétikai ízlésem döntött az üvegfesték és kontúr használatáról, aztán lehet, hogy a végén a színharmónia tökéletes lett, csak éppen égetés után dobhattam ki az egészet a kukába…)

Kezdetben elegendő az egyik fajtát kipróbálnod és abból is elég lehet, ha csak az alapszíneket veszed meg. Ahhoz hogy megnézd, egyáltalán bejön-e neked az üvegfestés mint alkotó tevékenység, mint új hobbi vagy kézműves technika, elegendő lesz ez is, ráadásul még a színkeverést is jobban gyakoroltathatod magaddal

Az üvegfestés színkeveréséhez segítséget ebben az ingyenes anyagomban találsz AJÁNDÉK KÖNYV!!!>>>>>

Az üvegfestékek tehát lehetnek oldószeres illetve vizes bázisúak.

Oldószeres üvegfestékek

1. Az oldószeres festéknek talán élénkebbek, szebbek a színei, fényesebb felületet eredményeznek, viszont elég büdösek. Ráadásul mivel a terpentin az oldószerük (legalábbis a HM-é) sokszor még napok múltán is érezhető az oldószer szaga.

Az oldószert akkor használod, ha a festéked nem elég viszkózus, tehát nem elég folyékony, vagy kicsit kezd beszáradni és még visszahigítható a használathoz, illetve ha a festő eszközödről (ecset) vagy keverőtálkából netán a kezedről akarod eltávolítani.

De ettől még tény, hogy van szaga,ezért az oldószeres festékfajták használatát gyermekek közelébe vagy kismamáknak nem ajánlom.
Ha van külön helyiséged, ott fess az oldószeressel, a festék szaga miatt is, de főleg a higítója, a terpentin vagy aceton brutál szaga miatt…

Oldószeres festékek például:
HM (Hobbyművész)
Idea
Pébeo Vitrail
Deka Transparent
Darwi (ez egy belga festék – én közelebbről nem ismerem)

Vizes bázisú üvegfestékek

2. A vizes bázisú festékkel készült képek, tárgyak is nagyon szépen tudnak kinézni, én jó pár évig – terhességem alatt meg kifejezetten- néhány kivételtől eltekintve döntő többségében ezt használtam.

Ezek a festékek is tartósak és ha direkt behatás nem éri őket (gondolok itt mechanikai sérülésekre,karc, repedés stb. – ami egyébként az oldószerest is éppúgy megviseli…) ez sem veszít a színe élénkségéből és ez is könnyen tisztítható.

Vizes bázisú üvegfestékek: Deka Cristal Deka Lack (akrilfesték) Pébeo Vitrea Marabu DecorGlass Deka Select (porcelánfesték) Hobbyline

Mi van, ha gyerekek mellett festesz üvegre? Velük melyik üvegfesték használata ajánlott?

Na oda viszont csakis vizes bázisút javaslok: pl. Deka Cristalt vegyél gyerekek mellé. Vagy a matricafestéket.

Ha van külön helyiséged, ott fess az oldószeressel, a festék szaga miatt is, de főleg a higítója, a terpentin brutál szaga miatt…

Örömteli alkotást és “színes-üveges” mindennapokat!

És ne hagyd itt az AJÁNDÉK ÜVEGFESTÉS KÖNYVED >>>>

Figyeljétek a blogot, mert sok újdonsággal készülök!

Ha szeretnél egy aktív üvegfestő közösséghez tartozni, csatlakozz be a facebook üvegrekattanva üvegfestők klubjához: https://www.facebook.com/uvegrekattanva

===============================================

Az “ÜVEGFESTÉS KULISSZATITKOK” névre keresztelt könyv-, blog- és videósorozatom célja, hogy tudásomat és tapasztalatommal segítsem a hazai kreatív alkotókat, kézműveseket az #üvegfestés technikája terén fejlődni.
=======
Az ÜVEGFESTÉS SZÍNKEVERÉSI KISOKOSÁT itt tudod ajándékba letölteni:
http://www.uvegrekattanva.hu/tudasanyag

Az üvegfestés kulisszatitkok tanfolyamokat, kurzusokat itt éred el:
https://uvegrekattanva.sensei.hu/webshop/

Személyes üvegfestő alkotónapra, üvegfestő workshopra, alkotói mentorálásra jelentkezés:
info@uvegrekattanva.hu

Sikeres Alkotók Akadémiája (üvegfestés + alkotói kiteljesedés + alkotói vállalkozásépítés + művészetmarketing) klubtagság jelentkezés:
https://burjaneszter.mykajabi.com/sikeres-alkotok-akademiaja

A Facebook üvegfestő közösségemhez itt tudsz csatlakozni: https://www.facebook.com/uvegrekattanva

A kulisszák mögötti tartalmakért lesz be az Instára>>>

A Pinteresten itt tudsz követni>>>

#üvegfestés #üvegfestészet #üvegfestéstanfolyam #workshop #uvegfestes #üvegfestő #üvegfestőtanfolyam #üvegfestéskönyv #üvegfestéskulisszatitkok

😉