Üvegfestés lépésről lépésre

Te is gyönyörködtél már a régi festett üvegablakok szépségében?

Neked is megfordult már a fejedben, milyen jó lenne hasonló szépségeket készíteni saját kezűleg?

De Te sem tudod, milyen lépések mikor követik egymást az üvegfestés során?

Megmutatom, hogyan készíthetsz hasonló alkotásokat Ta magad, akár rajztudás és különösebb kézügyesség nélkül.

(Olvasási idő: kb. 3 perc)

Gyakorló üvegfestő alkotóként sem felejtem el, annak idején milyen nehéz volt az indulás.

Szerettem volna alkotni, festeni üvegre, de fogalmam sem volt, hogyan tegyem. Milyen eszközök és milyen festékek szükségesek ahhoz, hogy kipróbálhassam magam és mit kell egyáltalán csinálnom. Arról nem is beszélve, hogy milyen üvegen tegyem ezt.

Annak idején mindent a magam kárán tanultam meg és kísérleteztem ki, sokszor hetek vagy hónapok alatt.

Szeretném, ha Olvasóimnak már nem kellene ilyen rögös utat taposniuk, mert tudom, hogy a lelkesedést, a motivációt igencsak megcsappanthatja egy  tanácstalanabb, bizonytalanabb indulás.

Üvegfestés alatt akár a matricafestést (azaz a főliás üvegfestést) , akár a hideg üvegfestést (amit magam is művelek) érthetjük ez esetben, mert a lépések és a fázisok ugyanazok.

Üvegfestés lépésről lépésre  – ötlettől a megvalósításig

1. lépés: Inspiráció

Legegyszerűbben azt mondanám, hogy üvegfesteni mindent lehet ami üveg.

Kezdőknek azonban a vízszintes felületű üvegtárgyakat ajánlom, mert az üvegfesték rendkívül híg, így eleve nehezebb vele dolgozni mint az akril vagy olajfestékekkel.

Díszíthetünk vele vázát, tükröt, üveg képkeretet, ablakot, tányért, poharat….festhetünk festményt, mandalát, gyertyatartót, mécsest….

Lehetséges, hogy van konkrét elképzelésed, mit szeretnél alkotni üvegfestéssel, de az is lehet, hogy még nem látod tisztán, mit lehet kihozni ezzel a technikával.

Ebben lehet segítségedre ez a letölthető könyv itt, melynek címe: Üvegfestés Ötlettár. >>>

Ebben több tucat ötletet találsz, hogy miket lehet vele alkotni, garantáltan még olyat is, ami egyáltalán nem jutott volna magadtól az eszedbe. És azon kívül, egészen pontosan megnézzük, mik azok az üveg alapanyagok amikre lehet festeni és mik azok amikre nem, vagy csak nagyon nehezen.

Ha ezt a könyvet nem szeretnéd megvenni, semmi gond, nagyon-nagyon sok ötletet meríthetünk a Pinterestről is. >>>>

További ütletek, miket készíthetsz üvegfestéssel: Kreatív ötletek üvegfestéssel >>>

2. lépés: Beszerzés

Ha eldöntötted mit szeretnél alkotni, ls nagyjából milyen színekben gondolkozol, kezdődhet a szükséges alapanyagok , kellékek, eszközök beszerzése.

Ami mindenképpen kell:

  • valami üveg  amit megfestesz
  • valamilyen kontúrfesték amit használsz
  • és valamilyen üvegfesték amivel a kontúrozott részeknek színt adsz.

Az üveg alapanyagokat gyakorlatilag bárhonnan beszerezheted: háztartási boltokban, nagy áruházakban, barkács áruházakban érdemes vásárolni, a művészellátók és kreatív hobbiboltok is tartanak üveg alapanyagokat, de a bolhapiacokat is jó szívvel ajánlom.

Az üvegfestékeket innen tudod beszerezni (például, mert nagyon sok helyen még ezen kívül)

Az üvegfestés  eszköz-szükségletéhez itt találsz  segítséget, (a táblázatban kezdő- haladó és profi bontásban találod meg a szükséges eszközöket, hogy még véletlenül se kelljen több pénzt kiadnod, mint amennyit feltétlenül szükséges): Katt ide a letölthető eszközlistához>>>> Töltsd le és használd, Barátom.

3. lépés: Tervezés, rajzolás, minta vagy sablon kiválasztása

Mindnekit buzdítok a saját minta tervezésére, elvégre inspirélódni nagyon sok helyen lehet már az internet segítségével, és csak minimális fantázia kell hozzá, hogy azt kicsit módostva a saját képünkre, stílusunkra faragjuk. Így egy valóban egyedi ésegismételhetetlen mintát kapunk, ami nem fog “szembejönni”.

H aazonban ehhez nincs affintiásunk vagy idő híján vagyunk, szép csokorral szemezgethetünk az üvegfestő minták, sablonok között ezeken az oldalakon:

4. lépés: Előkészület

A legfontosabb a tisztítás illetve zsírtalanítás. Ha poros az üveg, a festékbe beleragadt porszemcsék nagyon elcsúfítják a végeredményt, ami gyakorlatilag tükörsima tud lenni mint a jég, ha szépen tisztán dolgoztunk.

A zsírtalanítás meg azért fontos, mert a zsír taszítja a festéket, így foltos lesz a festett rész, nem eredményez szép homogén felületet.

5. lépés: Kontúrozás

A kontúrfestékkel átrajzoljuk a minta vagy sablon körvonalait.

Azokat a részeket húzzuk át kontúrral, amiket egy-egy színre ki akarunk majd festeni, amiket fel akarunk tölteni színnel. A kontúr az, ami megakadályozza, hogy az egyes színek, az egymás melletti cellákból összefolyjanak.

6. lépés: Száradás

Hagyjuk száradni az így kikontúrozott alkotásunkat, nagyjából 1-2 órát.

Ha a teljes száradásra törekszünk, akkor akár 24 órát is várnunk kell.

7. lépés: Festés

És még csak most jön a tényleges festés!

Mármint az üvegfelület teljes megfestése. Ezt teheted vizes bázisú festékkel vagy oldószeressel, kiégethetővel vagy nem kiégethetővel.

Ilyenkor ecsettel vagy más, számodra szimpatikus eszközzel vidd fel a festékanyagot az üveg felüleéten a kontúr által kialakított kis cellákba, ha akarod az alapszínekből további színárnyalatok keverésével variálhatod a művedet.

Ha az üvegfestés során a színkeveréssel kapcsolatban szeretnél többet tudni, akkor érdemes kérned ezt az INGYENES Üvegfestési Színkeverési Kisokost, amiben minden tapasztalásomat beleírtam, hogy Neked már ne kelljen botladoznod a témában.

Kérd Te is, itt, AJÁNDÉK Tőlem Neked. Csak egy e-mail cím kell hozzá és már használhatod is a benne lévő tudást a következő képednél  >>>

Ez az Ajándékod. Üvegfestés színkeverési kisokos könyv

Ez az Ajándékod. Üvegfestés színkeverési kisokos könyv

8. lépés: Száradás

Fontos, hogyha égetni fogod a művedet akkor a teljes száradási időt mindig várd ki, hogy elkerülhesd az utólagos eldeformálódást, buborékosodást, színmódosulást. Ez a legtöbb festék és kontúr esetén 72 órát is jelent.

9. lépés: Égetés

Égetni azokat a tárgyakat szükséges, amiket víz fog érni valamilyen  módon, azaz vagy mosogatnunk kell őket (pohár, tányér) vagy az időjárás viszontagságainak lesznek kitéve (pl. utcatábla, házszám, szélcsengő). (Matricafestés esetén pedig egyáltalán nem kell égetni).

Az égetés során nagyon fontos, hogy elkerüld az üvegben a feszültség kialakulását, mert különben elrepedhet, törhet.

Sima háztartási sütőbe, még hidegen helyezd be az üvegtárgyadat és a festéken feltüntetett ideig süsd, majd hagyd a sütőben kihűlni. Ezzel fixálódott is az üvegfesték a felületen, azaz inenntől kezdve mosogathatod, érheti majd víz.

A munkafolyamat képekben:

üvegfestés lépésről lépésre

lépések az üvegfestés során, lépésről lépésre egy alkotás születése

További hasznos tippek:

Üvegfestés Közösségek, fórumok:

Üvegfestők Klubja a Facebookon>>>>

Network Üvegfestők Klubja >>>

Üvegfestők index fóruma (már sajnos nem aktív, de sok hasznos bejegyzés van)>>>>

Ha sok időd van nézelődni:

Üvegfestés gyűjtőoldal >>>>

Kíváncsi vagy, én miket alkotok? Kukkants be a kulisszák mögé, itt is több üvegfestés lépésről lépésre projektet mutatok be:

Asterglass Design – a színes üveges mindennapok, Burján Eszter ‘Aster’ alkotásai >>>