Ti kérdeztétek az üvegfestésről

Vannak, akik kezdőként is hirtelen és rögtön mindent tudni akarnak az üvegfestésről. Annyira elkapja őket a lelkesedés, hogy nagy hirtelen meg akarják festeni az egész világot 🙂 nagyon kedvelem ezeket a lelkes és ambíciózus érdeklődőket, mert teljesen magamra ismerek bennük és tudom, milyen az, amikor vehemensen szeretnél alkotni, de folyton valami apró baki miatt nem megy és megakad az alkotás.

Ők szoktak ilyen és ehhez hasonló kérdéseket nekem szegezni:

“Szeretnék tudni mindent az üvegfestésről és főleg hogy milyen festékkel kezdjem? milyen üvegre készíthetem? Az üveget hogyan zsírtalanítom mert hallottam hogy kell? mit kell kiégetni és mit nem? És azt hogyan? Az ecsetek milyenek legyenek? Mennyi üvegfestéket vegyek? ”

 

Ilyenkor azt szoktam válaszolni, hogy:

Azt javaslom, kezdd az üvegfestéssel való ismerkedést itt, ebben sok minden tudnivaló benne van a festékekről, színkeverésről és ingyenes anyag. Ráadásul hiánypótló is.

Aztán hasznodra válik, ha olvasgatod a blogot is, mert itt is sok apró trükköt technikát mesélek el: http://www.uvegrekattanva.hu/uvegfestoblog.

Én kezdetben vizes bázisú üvegfestékkel kezdeném a festést (pl. Deka Color), csak néhány alapszínt vennék belőle és  egy kontúrfestéket.
Zsírtalanítás: egyszerűen ablakmosó folyadékkal áttörlöd az üveget.
Üvegfestés égetése: ha használati tárgyat festesz, ami vízzel érintkezni fog (vázát, poharat, tányért) akkor kell égetni, egyébként nem (mécsestartó, kép, tükör). Ilyenkor figyelj arra, hogy kiégethető festékkel dolgozz ( a kontúr is legyen égethető!) száradjon meg alaposan a mű (ez akár 72 óra is lehet), hideg sütőbe tedd be és fokozatosan melegítsd a sütővel együtt az üveget (így nem törik el) és így süsd addig a hőfokig és addig az ideig, ami a festékre rá van írva (170 fok és fél óra-óra vagy hasonló szokott lenni), majd hagyd kihűlni bent a sütőben a munkádat a sütővel együtt. Ha így teszel, nem okozol feszültséget az üvegben.

Tehát még egyszer amire üvegfestés égetésnél figyelni kell:
0. Tartsd be a festék száradási időt.
1. Hideg sütőbe tedd be
2. A sütővel együtt melegedjen fel az üveg.
3. Ott is hűljön ki.
4. Tartsd az utasítás szerinti hőfokot és sütési időt.

Üvegfestéshez milyen ecset?

Teljesen mindegy: legyen többféle:  vékonyabb, vastagabb, és fontos: olyan, aminek nem hullik a szőre!!

Ezt próbáld ki: két ujjad közé csippentsd a szőrt és picit huzigáld meg, nem kell tépni, de ha pici erőhatásra is kijön, akkor sanszos, hogy festékkeverés közben is…beleragad a festékbe, az meg nagyon nem jó nekünk.

Ja és olvasgasd a blogot, mert ott is írok néhány meglepő eszközről, amivel festeni lehet és akár jobb is mint az ecset 🙂 pl. itt: http://www.uvegrekattanva.hu/uvegfestes/uvegfesto-okos-tippek-pergamen-domboritas-uvegen

Mennyi üvegfestéket vegyél?

Attól függ: mennyit és mit szeretnél festeni.

Kezdetben elég néhány alapszínből egy-egy – vegyél 2 színtelent, amivel az árnyalatokat kevered, plusz kell kontúrfesték is. Ebből is eleinte elég 1-1 fajtát színt kiválasztanod.

Ha többet szeretnél tudni az üvegfestésről katt ide>>>>