üvegrekattanva@2011.11.21.

Halála?!…inkább újjászületése!

 

Ma újabb karácsonyi üvegfestő tippet hoztam nektek:
a megunt üveggömb díszeidet ki ne dobd!


1. Tipp: varázsold újjá őket üvegfestéssel! Az arany vagy az ezüst kontúr – akár csak magában is – nagyon szépen mutat rajta.





2. Tipp: ragasztó és csillámpor! Ha picit nehezebb mintát akarsz rá,  nem árt egy előre kivágott papírsablon, hogy ne legyen minden csupacsupa csillám.
3. Tipp: öntapadó, ún. kontúrmatrica (hobbiboltban kapható)  kerül rá és azt fested ki üvegfestékkel.
4. Tipp: csíkos üveggömböket is festhetsz, ehhez csupán néhány öntapadós szalagra van szükség (nagyon jó erre a célra a Magic Tape, mely foltmentesen és könnyedén eltávolítható az üvegről), melyet spirálisan, vagy kockánként is ráragaszthatsz a gömbre, utána ezt fested meg tetszés szerint csillámos ragasztóval, vagy üvegfestékkel. (Erre pl. nagyon jók a  fémszínű pigmentporos Deka Metallic festékek).
 
4. Tipp: vedd a kalapácsot  és törd össze! 🙂 
Kreálj belőle üvegmozaik képet, vagy díszítsd vele valamelyik üvegképed keretét!
Vagy: dolgozd bele az üvegfestményeidbe 🙂 (vigyázat: piszkosul tud vágni!)
Az üveggömböket díszítésük előtt alkoholos ablaktisztítóval pucold le, hogy minden port és zsírt leszedjél róla.
És ha nincsen kidobásra szánt régi üveggömb a háznál?
Bármelyik  a hobbiboltban kaphatók műanyag gömbök, melyeket tetszés szerint megfesthetsz 🙂!
És mielőtt nekilátsz a munkának, jutalmul hogy végigolvastad a fenti tippeket, olvasd el az üveggömb díszek legendáját:
Gyümölcsök helyett üvegHogyan került az üveggömb a képbe? Erre a kérdésre a választ Türingiában, Lauschában kell keresnünk, ahol 1597 óta megszakítás nélkül folyik üveggyártás. „Mint annyi minden, ez is egy legendával kezdődött” – tudhatjuk meg Uwe Claassentől, a város üvegművészeti múzeumának igazgatójától. Eszerint egy szegény, helyi üvegművesnek nem maradt pénze arra, hogy megvegye a karácsonyfa díszítéséhez szokás szerint használt almát és diót. De mert a gyerekeinek szenteste egy szépen felékesített fát kellett találniuk otthon, a díszeket elkészítette – üvegből. Az új díszek nagy tetszést arattak nemcsak az üvegfúvó családjában, de az idegenek körében is. Új „trend” született.

Hogy mindez valóban így történt-e vagy sem, nem tudhatjuk. Az viszont tény, hogy az első írásos „bizonyíték” szerint Lauschában 1848-ban készült először üveg karácsonyfadísz. Idővel egyre vékonyabb falú díszeket készítettek egyre változatosabb formákban: csillagok, madarak és más motívumok alakját kapták a díszek. Ez az új díszítési mód kezdetben leginkább a régióban vált ismertté. Mai szóhasználattal élve még hiányzott a „jó marketing” ahhoz, hogy elterjedhessen egész Németországban, majd pedig szerte a világon.

Karácsonyfa a háborúban
Ekkor jött a német–francia háború (1870–71). A patriotizmus nemcsak Poroszországban erősödött; az összes német tartomány egyesült erővel szállt szembe az „ősellenséggel”. A Párizs melletti versailles-i kastély hírneves termeiben, melyek falát Napóleon győzelmét megörökítő képek díszítették, kórházat alakítottak ki a sebesültek számára. 1870 decemberében természetesen karácsonyi ünnepet is rendeztek itt a katonáknak, magától értetődően gyertyákkal ékesített fával. Hogy, hogy nem, a gyertyák mellett Lauschából származó üveggömbök is kerültek az ágakra…

A Gartenlaube című népszerű folyóirat és más sajtótermékek is fényképes tudósítást közöltek erről az eseményről. Az ezüstszínű üveggömbökön megsokszorozódó csillogás olyannyira lenyűgözte az olvasókat, hogy mindenki rögvest ilyen fenyőfát akart látni a saját otthonában is. A szegényesen elő üvegfúvók a türingiai Lauschában nemsokára nem csupán mellékkeresetként, kis mennyiségben, hanem főállásban készítették az üveggömböket a karácsonyfákra. Hamarosan minden második ház lakói üvegművességgel – főként karácsonyi díszek készítésével – keresték meg mindennapi kenyerüket.

A német példa iskolát teremtett: Amerikában hamar felfedezték ezt az újfajta divatot, neves üzletházak emberei érkeztek az európai kontinensre. Az egyesült államokbeli Woolworth üzletlánc már 1880-tól szorgalmazta egy telephely létrehozását Sonnebergben. A helységben még egy saját irodaházat is építtettek. Az első világháború kitöréséig a karácsonyi üveggömb készítésének monopóliuma azonban a németországi Lauscha kezében maradt.

Ázsiai konkurencia
Lauscha azon kevés üveggömb gyártó üzemének, mely túlélte a rendszerváltoztatást, más német konkurens cégek mellett az olcsó ázsiai portéka csáberejével is meg kell küzdenie. A karácsonyfadíszeket ugyan egész évben folyamatosan gyártják, de csak az esztendő néhány hetében, tehát egy igen-igen rövidke szezonban van rá kereslet. Lauschában – az üvegből készült karácsonyfadíszek őshazájában – azonban a vevők minden különleges kívánságát teljesítik, legyen szó bármilyen formájú vagy nagyságú üvegről.”


(Harald Krille írása nyomán. Fordította: Gazdag Zsuzsanna)

Ha kíváncsi vagy, én hogyan készülődöm az Ünnepekre, klikk ide!