Ha valaki speciális üvegfestő hatások elérésére törekszik, tudnia kell, hogy itt is alapszabály a türelem és a gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás…

De azért nézzük meg, elméletben hogyan működik mindez, milyen egyéb, speciális hatásokat érhetünk el a hideg síküvegfestés során.

  • Árnyékolás üvegfestéssel

Árnyékot általában a már megfestett tárgy színének sötétebb árnyalatával festünk.

  • Vízfelület festése

Tükröződő házak festése a vízen saját színük fakóbb árnyalatával valósítható meg.

  • Pasztelles hatás elérése

A pasztelles hatás elérésére mindig fehér színt használj, azaz abba a színbe vagy színkeverékbe tegyél egy csepp (vagy pár csaep) fehéret, amit finomítani akarsz. Ilyen módon nagyon szép színeket lehet elérni.
Tehát jó tudni, hogy ha pl. a pirosból színtelen hozzáadásával  halványpiros árnyalat  lesz, viszont fehér hozzákeverésével  előbb rózsaszín, majd ennek a világosabb és egyre világosabb árnyalata. Az ilyen „fagyiszínű” pasztellekről azonban tudni kell, hogy a fehér szín hozzávegyítése miatt az a halvány pasztell felület már matt szín lesz, tehát nem transzparens. Ha sikerül eltalálni az arányokat, rendkívül szép az eredmény.

  • Márványos, illetve „cirmos” hatás

A 2. ) pontban már említettem, hogy az egymással összekeverni kívánt színkomponensek (HM- nél legalábbis) hajlamosak szétválni egymástól újra és újra, a keverés ellenére. Ez érdekes márványos hatást eredményez. Ez lehet azonban direkt cél is pl. gyakran nagy, egyöntetű felületű, unalmas háttér mozgalmasabbá tételéhez használható.Ugyanez működik pl. ha színtelen Vitrailba nagyon kevés fehér Marabut teszel, nem kevered el teljesen, hanem úgy viszed fel vastagon az üvegre, hogy kicsit cirmos a festék a keverőtálban.  Ilyen esetben is ez a festékréteg az üvegen is márványos lesz. Ezt aztán lehet kombinálni a színátmenettel, ill. hogy fedőt cirmozol transzparenssel…ez már szabadon variálható tovább.

  • Térhatás elérése

Ha a fedőfestéket önmagában használod, teljesen matt felületet kapsz. Ez pl. nagyon jó különböző térhatások eléréséhez, pl. hogy ha a képed nagy része amúgy transzparenssel festett – aminek van az átlátszósága következtében valami légies, könnyed jellege – és festesz rá fedőfestékkel valami motívumot, akkor az szinte „kiugrik” az előtérbe, mert valahogy nagyobb „súlyt”, tömeget kap a testesebb festék által.

Még több színkeverési üvegfestő praktika itt.>>>>>