Gyakorlatilag bármely üvegfestékről és akrilfestékről (minden hobbifestékről) elmondható, hogy ezek – akár tetszik akár nem – vegyszerek, tehát ennek tudatában érdemes használnunk, tárolnunk őket.

Lássunk néhány fontos dolgot, amit feltétlenül jó ha megjegyzel magadnak az üvegfestékeiddel kapcsolatban.

1. Az üvegfestéket átlagos szobahőmérsékleten célszerű alkalmazni, hiszen ha hidegebb helyen alkotunk velük, netán ott tároljuk őket, a festék hamar megdermedhet, bebőrösödhet, állaga megváltozhat. Ha ilyen helyen tartózkodnak az üvegcséid, a festés előtt legalább vidd őket egy kicsit melegebb klímára, hadd engedjenek fel.

2. A forró kánikula folyóssá teheti a festékedet, vagy épp ellenkezőleg, hamarabb beszárítja azt. Kontúrokra a felhígulás a jellemző a melegtől (éppen ezért TIPP: ha túlfolyni látszik az üvegen és nem marad meg olyan szép domborúnak, mint kellene lennie, érdemes pár percig hűtőbe tenni, így tovább tudsz vele szépen dolgozni.)

3. A tűző napfény vagy pára a már kész festett felületeket  ragacsossá teheti, vagy a felületet megrepesztheti, a felgyorsult száradás miatt.

Hobbi vagy nem hobbi: ezek is csak festékek

 4. A drasztikus hőhatás gyakorlatilag sosincs jó hatással az üvegfestésre: ha siettetni szeretnénk egy-egy kép megszáradását és (csak módjával alkalmazandó TIPP…) hajszárítóval esünk neki a képnek, számítsunk rá, hogy esetleg ha túl magas hőmérséklettel szárítózunk, opálossá válhat, vagy bebőrösödhet a felületünk.

5. Tulajdonképpen bármilyen festéket vásárolsz, ez nemcsak üvegfestékre igaz, érdemes figyelmesen elolvasni a címke szövegét és betartani azt a felhasználási javaslatot, amit ajánlanak (pl.gumikesztyű, szellőztetés) – különösen oldószeres festék esetében.

6. Van néhány üvegfesték típus, amit használat előtt fel kell rázni, hogy a benne lévő pigmentek elkeveredjenek (tipikusan a fémpigmenteket tartalmazók ilyenek pl. Deka Metallic vagy HM arany, ezüst). A felrázást, keverést a legkomolyabban vedd: nem csupán arról van szó, hogy az ülepedést elhárítandó a végső szín megfelelő legyen, hanem hogy a festék állaga is! Sok festék a keverés hatására válik az alkalmazásához szükséges állagúvá.
Ha a festéket automatice higítani kezded, anékül hogy felráznád, gyakorlatilag te magad vágod tönkre az üvegfestékedet…

7. A hobbivegyszerek -mint sok egyéb vegyszer is- levegő hatására kezdenek “száradni“. Ezért érdemes figyelni arra, hogy használat végén, vagy még inkább közben is – megfelelően zárjuk le az üvegeket, flakonokat. Nem árt, ha mielőtt visszatekered a kupakját, letisztítod a lecsorgó festéket az üvegről, így elkerülheted hogy odakössön és csuklótörő mutatványokkal kelljenn a következő használat során lefeszegetned onnan.

8. Gyermekeket lehetőség szerint tartsuk távol az oldószeres üvegfestékektől, alkotás közben ne hagyjuk őket még a vizes bázisúval sem  felügyelet nélkül! Az üvegfesték sem való gyermekek kezébe !

9. Tévedés azt hinni, hogy ha az üvegfesték vizes bázisú már nincs félnivalónk tőle. Igaz, nem büdös, mint az oldószeres, de attól még festék ez is, tehát árt a bőrnek, ha nem mosod le és mégha kipárolgása nincs is, hosszan fölé hajolni, direkt belélegezni ezt a festéket sem jó!

Konklúzió:

Ha hobbi, ha nem hobbi: az üvegfestékek is  vegyszerek, tehát nem játékszerek!

Kérted már az ajándék üvegfestés könyvedet? Itt tudod igényelni >>>>

Ha tetszett a bejegyzés, gyere, csatlakozz az Üvegfestők és Üvegfestészetet kedvelők Facebookos klubjához.
Ezt megteheted ide  kattintva a Tetszik gomb megnyomásával.