Üvegfestés nem üvegfestékkel???

Miért is nem ejtünk szót a “nem üvegfestékekről” is???? 🙂
Hiszen szinte nagyobb a választék az egyéb kencékből, gélekből, mint a szimpla üvegfestékből és ezek is éppúgy használhatók üvegre…!
Az egyetlen különbség, hogy eredetileg másra lettek kitalálva.
 
Vegyük sorra most ezeket, hiszen az üvegfestés lehetőségeinek a tárháza bővül általuk! 



Deka Patina

DEKA Color Patina vizes alapú patinázó festék. Ez  minden Color Matt-tal vagy Metallic-kal lealapozott, vagy repesztett felületre használhatod. Az antikolni kívánt felületet egy ronggyal kend be, majd a felesleget egy tiszta ronggyal töröld le. Az így lekezelt felületen a mélyedésekben és repedésekben a DEKA Color Patina festék megmarad.  A 9 színből álló paletta (közte fehér, arany és ezüst) gyönyörű antik színhatások kialakítására ad lehetőséget.





Deka Metallic

Metál  színű kiégethető akrilfesték (fémes színű pigmentek vanak benne). Metálfényű 12 színből álló paletta. A vizes alapú metál akrilfesték száradás után vízálló, egyenletesen fedő festék.
TIPP: különleges hatást érhetünk el, ha kontrasztszínként festjük repesztőlakk alá.



Deka Select porcelánfesték

Ez szintén kiégethető festék, eredetileg kerámiára lett kitalálva, de üvegen is abszoltú működik!
Vizes alapú, egymással jól keverhető, intenzív, fényes, fedő színei vannak.  Fontos, hogy festés előtt tisztítsd meg ecsettel vagy spiritusszal a felületet. A festék 8 órás száradása után égesd ki a lefestett tárgyat 170 fokos sütőben 30 percig. A kiégetett festék már nem kopik le. Bármilyen porcelán- vagy üvegétkészlethez használható, mosogatógépálló, egészségre teljesen ártalmatlan.
 



Repesztőlakk

Ebből is kapni több fajtát, nekem a Deka Color egykomponensű repesztőlakkja van, ez  vizes bázisú, két akrilfestékréteg között használható.
Ha csak úgy simán kenjük fel, akkor lepereg. Kell alá egy festékréteg. Üvegfestéken éppen olyan jól repedezik, mint a szalvétán, merthogy eredetileg arra való. Bármilyen vizes bázisú akrilfestékkel alapozott felületre használhatod, de különösen jól mutat metál alapon.
Használata: az alap száradása után kend fel a Deka Color repesztőlakkot egyirányú ecsetvonásokkal. A száradást követően a repesztőlakk tetejét fesd át szintén egy irányba a Deka Color Matt, Lack vagy Cristal festékkel. A repedések – amelyek nagysága és iránya függ az alapozó festék száradási idejétől, az ecsetvonások irányától, a lakkréteg vastagságától – rövid időn belül megjelennek.
 
TIPP: a repesztőlakk alapozatlan felületen, pl.: üvegen történő használatakor a repedések átlátszóak lesznek.
 
TIPP:  mikor a repesztett felület is megszáradt már, fogj egy szivacsot, és egy leheletnyi arany üvegfestékkel gyorsan kend át (a festék legyen viszonylag híg, hogy ezt minél gyorsabban kivitelezhesd, mert csak így tudod elérni, hogy az arany festék csak a repedésekben üljön meg!). Így szép antik hatású képeket lehet csinálni.
 
Mivel ez a repesztés egy külön témakört is simán felölel, egyenlőre legyen elég itt ennyi, majd bővebben egy külön cikkben foglalkozom vele később. 





Struktúrzselé

Ebben az anyagban az a legnagyszerűbb, hogy úgy szárad meg, ahogy odakented: ha szivaccsal kened fel, rücskös lesz, ha tűvel viszed fel, a tű nyomai látszanak majd, ha fogpiszkálóval alakítod megint más lesz, de művészboltban kapható speciális kanállal (spaklival) is formálhatod (rücskössé, csíkossá, hullámossá, stb).
 
Keverheted festékkel, vagy utólag is lefestheted! Kicsit olyan hatást produkál mint a katedrál üveg…
oldószere a terpentin.
Használata: magában is megállja  a helyét, pl. háttérképzéshez használtam ezen a képemen:
 
 
De alkalmazhatod úgy is, hogy a struktúrzselé alá az üveg színére felfested az alapszínt, hagyod jól megszáradni és utána pacsmagolod rá a zselét.
Ha jól csinálod, egy nap alatt csontszáraz a gél, arra vigyázz, hogy száradás után nézd át még egyszer, hogy mindenütt beterítetted-e a felületet.
Arra ügyelj az alapszínezésnél, hogy a zselé felerősíti a színeket! Ezzel kalkulálni kell.
A zselé felületét lehet ecsettel is festeni, így hamarabb szárad és ha véletlenül nem lesz egyenletes, az sem baj, mert a gél ápol és eltakar. 🙂
Előtte mindenképpen kísérletezz valami próbadarabon, hogy utána egyenletesen menjen a pamacsolás.
Kétféle zselé van, átlátszó és opálos, én ezen az átlátszó sruktúrzselét használtam:
 





Szatináló  festék(opálosító, vagy mattító)

Homokfúvott hatás eléréséhez használjuk. Szivaccsal kell egyenletesen felvinni. Ez festék, tehát rárakódik a felületre. Kiégetéssel lehet “stabilizálni”. Vigyázz vele, nagyon hamar megég!!!
Száradás után ki lehet égetni mint az üvegfestéket. Ha nem égeted ki, akkor sajnos spaklival simán lekaparható.
Felfestheted klasszikusan ecsettel is, de általában szivaccsal szokták tunkolásszerüen felvinni… Kapható hozzá sablon is, amit az üvegre teszel, és ha a tunkolás után óvatosan lehuzod, ott marad a minta. Szoktak vele komplett tárgyakat is befesteni, pl. egy talpas pohár tetejét vagy alját külön…
Ha megszáradt,  és kiégeted, olyan lesz, mint a gyári festés, rendesen lehet mosogatni, mosogatógépbe tenni.
Alapnak is jó sima üvegfestés alá.
Itt egy jó kis link hozzá, hogy hogyan érdemes használni
 
TIPP: izgalmas buborékos hatást érhetsz el azzal, ha a szatinálás során a szivacs utáni buborékok elég jelentős mértékben megmaradnak. Ha sok a festék, akkor nem tud olyan vékonyan elterülni a szatináló, akkor maradhatnak benne nagyobb bubik. Próbálkozz!
Ha viszont az a cél, hogy ne legyen bubi benne: kevesebb szatináló, több türelem, több tupfolás!
 
TIPP: Cellux-szal érdemes körberagasztani a szatinálni készült részt. Így bátran tupfolhatod a szivacsot, nem kell vigyázni a széleknél. Amint kész vagy, húzd le a celluxot, nem szabad megvárni amíg a szatináló megszárad!


Maratómassza

Ez nagyon erős vegyszer, ezt fel kell kenni az üveg felületére, majd a hatásidő után lemosni róla, tulajdonképpen lemarja az üveg fényes felületét. Ez biztosan nem kopik le, nem kell égetni se…én még nem használtam, kisgyermek mellé nem ajánlott.
 



Deka Lack akrilfesték

A modellezők körében is egyre népszerűbb fényes akrilfesték. Magasfényű, egyenletesen fedő, rugalmas, jól terülő, fröcskölésre és szivacsolásra is alkalmas, vizes alapú dekorációs festék. Száradás után vízálló, langyos vízzel és puha szivaccsal tisztítható. Én például ennek a fehérjét is használom a valódi fehér szín eléréshez (merthogy a Deka Cristal White-ja kiszíntelendik, erről  már volt korábban szó).
 



Akril spray

Minden hobbyboltban vagy művészellátóban kapható, több színben is. ezt nem a festékre fújva használjuk, hanem magára az üveglapra (általában a hátuljára). Elsősorban egységes nagy felületek fedésére használom, pl, óralap hátlapjának lefújásához, mikor fontos, hogy az óraszerkezet ne üssön át, ne látszódjon a festék mögött.
Vigyázni kell vele, hogy a már megfestett részre nem menjen, mert felmarhatja az üvegfestéket.
Egyébként én úgy fújom le a képek hátulját, hogy az üveg élére ragasztok egy 5-6 cm széles papírcsíkot ragasztószalaggal. (Óvatosan kell ragasztani, mert csak az a 2-3 mm áll rendelkezésre, ami az üveg vastagsága.) Ezután úgy fektetem le a képet, hogy a papírcsík kifelé terüljön szét, akkor nem tud rákerülni a spray apró festékcseppje a képre.
Akril spray-k közül a Maestro akrilfesték spray tökéletes, nem bántja sem az oldószeres, sem a vizes festékeket.
Célszerű a sprayt akkor fújni a hátlapra, amikor már teljesen kész a kép vagy legalábbis ki van kontúrozva! Utána már ugyanis nem látszik át a minta az üvegen!
 

TRINÁT lakk

Volt idő, amikor jó ötletnek tűnt a színtelen üvegfesték kiváltására a trinát színtelen lakk használata, mivel jóval olcsóbb belőle a nagyobb kiszerelés és könnyebb volt vele dolgozni…
Nem kellett higítani semmivel. Keverhető volt HM-el, Vetro Colorral, Marabuval és LB Vitrail oldószeres festékkel, mást nem próbáltam.
A buborékok maguktól távoztak belőle és a felülete  sokkal simább, egyenletesebb volt, mint a sima üvegfestéké.  Könnyebb volt használni is, mert nem folyt annyira, viszont a színátmenet több munkát (piszkálást) igényelt. Olcsóbb volt, viszont rettentő büdös…
De akit csupán a szag nem rettent el:
Mindenképpen fontold meg a használatát, mert  egy idő után fakulnak a lakkal kevert színek, nem is kicsit…! a Marabuval, Vitraillal kevert lakk idővel teljesen kifakult!!!



Pigmentporok

Ezek fém színű (arany, ezüst) porok, kis üvegcsében lehet kapni őket. Én simán beleszórom az üvegfestékbe amit aranyozni vagy ezüstözni szeretnék, összekeverem, aztán kész, mehet a felületre. A festett rész aranyos/ezüstös csillogást nyer általa.



Ha a fent bemutatottakon kívül érdekel az is, hogy hogyan célszerű az üvegfestékeket egymással keverni, új árnyalatokat létrehozni, ha ez is érdekel, katt ide, itt egy ingyen ajándék könyv róla, mindenki számára ingyen elérhető!>>>>>>>>>