üvegrekattanva@2011.11.10.

Lemezjátszófestés, vagy forgókorongos festés, de mondják örvénymintás festésnek is.
Leginkább az ecsetdinamika zavartalansága végett alkalmazzák a porcelán- és üvegfestészetben.
Forgókorongot itt vásárolhatsz, vagy itt is, de egy régi lemezjátszó forgókorongján is megoldható a dolog.
Elsősorban kerek tárgyak megfestéséhez használható.

A festés menete:
Helyezzük rá a forgókorongra a festendő kerek üvegtárgyakat.
A legegyszerűbb mintát a színes körgyűrűk adják, amelyeket úgy készítünk, hogy a tárgy forgása közben egy bizonyos ponton mereven tartjuk az üvegfestékes ecsetünket.
Ugyanolyan vagy különbözô színű csíkokat vihetünk fel, és az ecset vastagságától függôen változtathatjuk a csíkozás szélességét. Gyakoroljuk az ecset gyors, ügyes felemelését egy-egy körgyűrű befejezésekor!
A friss festékre egyéb díszítést is rávihetünk. Az egy helyben tartott vattapálcika tökéletes kört töröl ki a festékbôl, ha sikerült a tárgyat pontosan a korong közepére helyeznünk.
A forgókorongos festéssel spirális mintákat is készíthetünk. A vattapálcikát helyezzük a tányér közepére, és forgás közben lassan közelítsük magunk felé – minél lassabban mozgatjuk, annál többszörös ívű lesz a spirál.
Kísérletezzünk azzal, hogy különböző sebességgel forgatjuk a korongot, vagy előre-hátra mozgatjuk a vattapálcikát, ettôl érdekes, hullámvonalú spirált kapunk.
Legyen önbizalmunk és fantáziánk, a kezünket pedig tartsuk biztosan – fantasztikus lesz az eredmény! Tartsuk mindig észben, hogy ha szükséges, egyszerűen lemoshatjuk a festéket, és elölről kezdhetjük az egészet.
Ha lassan járatjuk a forgókorongot, miután felvittük az alapfestéket, újabb izgalmas mintákkal kísérletezhetünk. Tartsuk magunk elé a vattapálcikát, és tegyünk vele apró köröző mozdulatokat. Ha elég ügyesek vagyunk, háromszög mintákat kapunk. Ha magunk felé húzzuk lassan a pálcikát, a minta növekedni kezd…
Kísérletezzetek!
A cikk alapját: Az üvegfestés titkai c. könyvben szereplő részlet képezi.