üvegrekattanva@2011.11.25.

Pár hasznos tanács az üvegfesték típusok egymással történő keveréséhez:

Oldószeres bázisút a vizessel nemlehet összekutyulni, de természetesen egy képen mindkét fajtát lehethasználni, ha kontúr választja el őket.
(Különben megjegyzem, érdekes hatástlehet elérni azzal, ha vizes alapúba bele-belecseppentünk oldószerest, illetvefordítva, jópofán „kicsapják” egymást, csak ez egy más cél, nyilván.)

1.2. Fedő- és transzparensüvegfestékek keverése

Az üvegfestékek többségükbentranszparens (átlátszó) festékek, deléteznek fedőfestékek is (pl. ilyena Deka Lack akrilfesték). A fedőfesték matt hatású, nem átlátszó, valójában  elsősorban  fára, műanyagra van kitalálva, de az üvegre isnagyszerűen alkalmazható. Ebből is van oldószeres és vizes alapú. A transzparensnéljóval sűrűbb, nem ereszti át a fényt.

Fedő és transzparensfestékek gond nélkül elegyíthetők egymással. Ki kell tapasztalni, hogy melyikkeverési aránnyal milyen hatást érhetsz el.

1.3. Egyéb festéktípusok keverése

Érdemes bátranpróbálkozni a  porcelán- (Deka Select),selyem- vagy egyszerű akril festék stb. üvegfestékhez keverésével is, mert többízben tapasztaltam hogy kiválóan működnek együtt és ezek használatával aszínpalettád jócskán kibővíthető.

1.4. Festékmárkák egymássaltörténő keverése

A festékmárkák nem minden esetben bírják egymást keveréskor.Ki kell próbálni egy kis üveglapon, hogy mennyire működnek együtt. Pl. hiábavizes alapú a Marabu és a Deka Cristal is, valahogy nem szeretik egymást. AzIdea nekem sem a Hobbiművésszel, se a Decorfin-nal nem volt hajlandó vegyülni,mégis  hallottam olyan tapasztalatról,miszerint a HM színtelenjével keverve semmi gond nem merült fel…A Pébeo Vitrail a HM-el simán megvan 🙂 szerencsémre, mert a karácsonyi dömping kellős közepén jártam most úgy, hogy elfogyott a Vitrail színtelenem…kétségbeesésemben tettem egy próbát és a jó kis hobbyművész megmentett 🙂
Ezérta legjobb, ha egyszer veszed a fáradtságot és kipróbálod, melyik melyikrehogyan reagál. Akár egy próbalapon is megteheted ezt, feljegyzetelgetve rá, melyik-melyik festék – így mindig tudni fogod, ha “bajba” kerülsz, mivel mentheted ki magad belőle 🙂