üvegfestés csomagolásaVajon mi az üvegfestés egyik legnagyobb ellensége?

Minden ajándékba készülő üvegfestett tárgynál felmerül előbb-utóbb a csomagolás kérdése. De vajon csomagolás valóban óv, ahogy azt gondolnánk?

Mibe lehet és mibe semmiképpen ne tegyük elkészült alkotásunkat?

Egyszer történt velem egy kisebb baleset: megrendelésre készült üvegfestmény esetében jártam úgy, hogy a HM-el, hogy egy viszonylag frissen festett – értsd kb. egy hetes – képet szállítottak ki Spanyolországba, nyáron, a kalaptartón és hungarocellbe volt csomagolva, hogy ne törjön el… nem pakoltak rá semmit, de mikor kicsomagolták a képet, a hungarocell lenyomata mégis  nyomot hagyott sajnos benne…nem olyan vészes módon, de azért látszott.

Sajnos ezt a szélvédő miatti hőség okozta akkor, de erre gondolnod kell minden egyes szállításnál.

Alapszabály: a üvegképet fektetve vagy állítva szállítsd, ne zötyöghessen, a legjobb ha lefektetve tudod vitetni, de: ne pakold őket egymásra!

Ha állítva szállíttatod, ügyelj rá, hogy a keretezett üvegképeid hátulján sokszor olyan fém fogas akasztó van, ami a mögötte álló üvegfestmény felületéhez vagy keretéhez dörzsölődhet és ott okozhat maradandóan csúnya kaparás-nyomokat.

Általánosságban: mindig próbáld végiggondolni és előre látni azzal kapcsolatban, milyen mozgási behatás milyen hatásokat idézhet elő a festett felületen vagy akár az üveg szerkezetében. Pl. az is fontos, hogy  ne feszítsd nagyon egymásnak őket, ne ékeld ki , mert az is az üveg feszülését, elpattanását okozhatja.

Úgyhogy túl okos tanácsaim nincsenek most ebben a tekintetben, ha egyáltalán  vannak, akkor ezek az alábbiak:

1. Ne csomagolj, ha nem muszáj. Az elkészült szépség sokszor úgyis önmagáért beszél, önmagát “adja el”, nem minden esetben jobb, ha csomagolásba burkolod.

2. Viszont ha már igen: Papírba csomagolni üvegfestett tárgyat egyenesen tilos! Égetés nélkül még a teljes száradást követően is beleragadhat (maximum celofánba, de az is necces, mert a gyűrt celofán felület is hagyhat nyomot).

3. Ha végképp muszáj, mert óvni akarod, kizárólag nejlonféleségbe csúsztasd (nejlonzacskó, vagy fólia mappa). Én sokszor használom erre a célra  az irodai irattartó fóliát, (tudod amire sokan matricafesteni szoktak), a nejlon felület  nem ragad bele, ha hozzá is tapad, könnyen lehúzható és nem tesz kárt a műben, hiszen sima vagy közel sima a felülete. A “közelsimát” azért írom, mert azt tapasztaltam, hogy a leginkább erre alkalmas fólia a picit érdesített fajta. Én ezzel szoktam körbe tekerni a képet, mécsest, lámpát stb. körbecelluxozom és erre aztán már mehet a díszcsomagoló papír, vagy díszdoboz.
4. Ha már megtörtént a baj, kend át színtelennel az egész képet. Új csillogást ad neki és elfedi a hibákat. Több festményemet is így újítottam fel. Nem minden esetben működik maradéktalanul, de érdemes megpróbálni, még mindig jobb mint a kuka.
5. Ha mégis papír ragadt bele, nedves fülpiszkálóval megpróbálhatod “feloldani” a felületről, de óvatosan nyálazással, kaparással, vakarással, mert tudod, a még sértetlen felület is hamar sérül!
6. Vagy: égesd ki a cuccokat. Így akkor (elvileg) nem ragadhat semmi sehova!

 

Ha még többet szeretnél tudni az üvegfestésről itt egy AJÁNDÉK vár Rád>>>>

Ha tetszett a cikk, oszd meg!