Az árnyalás technikája sem ördöngősség, mindjárt látni fogod.
Itt most azt nézzük meg, hogyan tudsz pl. sötétebb kék vagy éppen halványkék árnyalatot festeni.

Árnyalás (szín világosítása, sötétítése)

Árnyalás alatt olyanszínárnyalatok létrehozását értem, amikor egy ugyanazon szín világosabb vagyépp sötétebb verzióját (pl. sötét- és halványkék) akarod megalkotni.
Itt két lehetőség adódik:
1.  Vagy a sötét színbecseppentesz színtelent
2.  Vagy fordítva: aszíntelenbe csepegteted a színt magát.
Mindkét módszert menetközben folyamatában érdemes alkalmazni, azaz konkrétan ahogy a festésselhaladsz, azzal egyidejűleg cseppentgeted világosabbra / sötétebbre.
A kevergetésnél érdemesrá figyelni, hogy túl buzgón ne kavard, mert akkor nagyon sok levegőt kap afesték és buborékos lesz (nagyon bosszantó mikor arra kell várni, hogy a bubikeltávozzanak belőle, miközben a félkész képed szárad megfele J)

A sötétebb színeketmindig csak apránként érdemes adagolni, (ez adott esetben lehet gombostű-fejnyiapránként is!) mert pillanatok alatt túl sötét lehet a szín. Különösen afeketével kell ilyen téren vigyázni, ebből rendkívül kevés is elegendő egymarkánsabb szürke árnyalat eléréséhez. Ha túladagoltad a sötét színt, színtelenhozzáadásával visszavilágosíthatod, de ekkor már sokkal nagyobb mennyiség kella világosabb árnyalat eléréséhez, és ez elég festékpazarló megoldás.
A legfontosabb festék a„Farblos”, azaz Színtelen!

Mivel a színtelennel világosítasz és ezt majdnembármilyen árnyalat elérésekor használod, ezért mindig sokkal-sokkal többet kellvásárolni belőle, mint a színekből. (Ez nálam kb. azt jelenti, hogy miközben1-1 üvegnyit veszek a színekből, kb. 6-7 üveg színtelent pakolok a kosaramba).

Figyelem! A Deka Cristal festék (01-92 kódszámú)Weiβ-e, – bár az üvegben fehérek tűnik – száradás közben kiszíntelenedik.Úgyhogy ha konkrét fehérre van szükséged, használj valamilyen fedőfestéket errea célra. Én pl. a Deka Color Metallic (11-92 kódú) Weiβ–ét használom kis vízzelés kis Farblossal felhigítva, de lehet ez Deka Color Lack, Deka Select vagy másakrilfesték fehérje is.

Ha mégis fehérrel akarsz árnyalatokat elérni, akkor jómegoldás lehet a HM fehérjét választani és azt egy üdítős kupakban kikeverniszíntelennel (ezáltal nem lesz olyan sűrű) és hozzákeverni a színt is, így akupakban jó homogénre keverhető maga az „alapárnyalat”. Ezzel kezdesz eldolgozni, aztán festés közben ha tovább akarod árnyalni, teszel hozzá még asötétebb színből. Ezzel a módszerrel nagyon szép színárnyalatokat lehet elérni,én a HM-el általában így csinálom.


Lehet több rétegben is árnyalni:

Ilyenkor a világosabb színt viszed fel legelőször és arra kened ráfokozatosan a többi sötétebb árnyalatot. Itt viszont arra kell figyelned hogy afelső nedvesebb festékréteg ne áztassa fel az alsó réteget. (Nem árt tudni,hogy a többrétegű festésnél a végleges festmény felület nem a „klasszikus”fényes szinte tükörsima üvegfelület lesz, hanem olyan olajfestmény-hatású. Deennek a részleteiről majd a többrétegű festés technikájáról szólóbejegyzésemben írok később részletesebben.)

Az árnyalatok,színátmenetek szerintem akkor a legszebbek, ha nem foltosak, hanemegyenletesek, szép homogénre kevertek. A homogén hatás elérését személy szerintnekem az ecset használata rendkívül nehezíti…nekem azzal nem megy, de sokanszeretnek vele dolgozni.
Nekem akkor nem lesz foltos a festés, ha nem ecsettelfestek. 🙂