A paszpartu (papírráma) tulajdonképpen egy kartonpapír keret, aminek célja a kép jelentőségének, látványának, érvényesülésének növelése az optikai “nagyítás” által.

Egészen kicsike képek esetben is alkalmazhatjuk, a kész képet gyakorlatilag a kerettel együtt “öltözteti fel”.


Paszpartu készítése házilag:


A kerethez legalább 1,5-2 mm vastag anyagot (kartont) válasszunk. Paszpartuhoz használható kartonokat a grafikai- és papírboltokban keressünk.


Színét tekintve a fehér vagy törtfehér különböző árnyalatait használják leggyakrabban, mert szinte minden képhez hivalkodásmentesen illik.


Ne felejtsük el, hogy ha színes kartont választunk, annak a fal, a többi berendezési tárgy, valamint a kép éd a keret színéhez is illeszkednie kell.


Ha már megvan a papírkeret anyaga, lássunk hozzá a paszpartu megszerkesztéséhez.
A kép mindig a paszpartu kimetszett ablakába kerül.
A képet mérjük meg, s oldalanként 10-10 mm-es ráhagyással határozzuk meg a képablak méretét, majd abból kiindulva számítsuk ki a paszpartu külső kontúrjait.
    A keretoldalak azonos szélességűek lehetnek, az alsót esetleg a keretszélesség ¼-ével nagyobbra, választhatjuk. Az oldalszélek mérete 60-120 mm között változhat.
    A kialakított méretek alapján rajzoljuk meg a karton hátlapján a paszpartut. Először a képablakot vágjuk ki. E munkához borotvaéles szikét használjunk. A kés élével – fémvonalzó éle mentén – vágjuk át a kartont. A sarkokat nem árt előre bemetszeni. A vágást a bemetszett helyekből kiindulva folytassuk. A kést lassan vezessük a másik sarok felé, de azon ne húzzuk túl. A vastag kartont nem tudjuk egy metszéssel átvágni, ezért a kést mindig azonos szögben tartva két-három húzással vágjuk át az anyagot.
    Ha már mind a négy oldalon átmetszettük a kartont, a felesleges részt óvatosan emeljük ki (1.) Az ablak színoldal felőli élét is vágjuk pontosan méretre.
Ezt követően a kartonból vágjunk le a paszpartuval azonos nagyságú darabot. A képet arra ragasszuk fel (2), de csak a külső éleit, s nagyon vékony ragasztó réteggel. Így nem nyúlik meg, nem hullámosodik fel, s az alátétkarton sem fog megvetemedni. E célra akár vékony papír ragasztószalagot is használhatunk. Fektessük a kép fölé a karton keretet, s a sarkoknál egy-egy ragszalag darabbal, ragasszuk az alátét kartonra. Ezután keretezzük.
Lássuk mindezt üvegfestmény készítésnél:

A paszpartut üvegfestmények készítéséhez is alkalmazhatjuk, itt ugyan kissé a hagyományostól eltérő módon, hiszen itt magára az üvegre festünk. Az üvegfestésnél az üveg festett felülete nagyságának kialakításakor már gondolni kell az üresen hagyott felület (a paszpartu) nagyságára is.
Tehát ha paszpartut szeretnénk, akkor ne a teljes üveglapot fessük telibe, hanem hagyjunk szabadon körbe egy-egy festetlen sávot, ami aztán magát a paszpartu szerepét tölti be. Ugyanis ez esetben az üveglap alá tett paprílap, kartonpapír maga a paszpartu és ezt célszerű  a festmény alá “ültetni”.
Mint pl. itt:
Üvegfestmény paszpartuval
Amennyiben a fehér árnyalataitól eltérő színű paszpartut szeretnél az üvegfestmény alá varázsolni, ennek semmi akadálya, viszont ebben az esetben azt javaslom, hogy a festmény festett területe alá ugyanúgy fehér színű lapot vágj és helyezz, mert az üvegfestményed eredeti színvilágát a fehér háttér adja vissza leghűebben.
Másik megoldás, hogy a készre festett üvegfestmény fölé készítesz egy plusz paszpartut és azzal együtt keretezed, ebben az esetben a paszpartu papír ráfed az üveglap üresen hagyott széleire.
Vagy ha a festett üveglapra paszpartu, majd minderre még egy plusz üveglap kerül és ezt a hármat egybe keretezteted, ez is működhet, de ebben az esetben gondolj a dupla üveg által okozott súlynövekedésre (nagyobb méretű kép esetén ez már igen jelentős!), valamint arra, hogy az üveg visszacsillanása által az üvegfestmény veszíthet élvezeti értékéből.

A cikk forrása: http://www.lakberendezes.hu/magazin/mutatcopy.php?id=232